Antakyalı Isichios, aziz ve şehit

Girne ve Euthalia'lı Aysychius ve Theodotus

Girne ve Euthalia'lı Aysychius ve TheodotusIsichios, Antakya'daki şeyhliğin adamlarından biriydi ve buradaki imparatorluk sarayında önemli bir konuma sahipti. Bu, Caesar Maximian Galerius'un zamanıydı, MS 303 civarında.

Orduda görev yapan herkesin rütbelerinin elinden alınması cezasıyla tanrılara kurban sunmasını zorunlu kılan bir kraliyet emri çıkarıldı.Isichius kemerini çıkardı, ordudan ayrıldı ve Hıristiyan olduğu ve kurban sunmak istemediği için kaçtı. idollere. Maximian onun durumunu öğrenir öğrenmez tutuklanmasını emretti, elbiselerini çıkardı, kadın elbisesiyle hareme götürdü ve onu küçük düşürmek için dokumacı olarak çalışmaya zorladı. Sonra bir süre sonra onu çağırdı ve şöyle dedi: Ey İsichius, rütbenin elinden alınmasından ve Hıristiyanların seni uzaklaştırmaya gücünün olmadığı bu utanç verici duruma atılmaktan utanmıyor musun? Tanrı'nın azizi ona şöyle cevap verdi: Hükümdar olarak senin bahşettiğin izzet geçicidir, fakat Mesih İsa'nın verdiği izzet sonsuz ve sınırsızdır. Sezar öfkeden patlamış ve bu inatçı kişi karşısında kendini çaresiz hissetmiş, onun bir değirmen taşına bağlanıp Asi nehrinin sularına atılmasını emretmiş, Isichios da kutsal şehitlerin saflarına katılarak Tanrı'ya olan tanıklığını tamamlamış.

Ortodoks Kilisemiz bunu 2 Mart'ta kutluyor

Dördüncü melodide Troparia
Şehidin, ya Rabbi, mücadelesiyle senden yıkılmaz tacı aldı, ey Tanrımız, çünkü o senin gücüne kavuştu, gaspçıları yok etti ve gücü olmayan şeytanların gücünü ezdi. İsa Tanrım, ruhlarımızı kurtar.

tr_TRTurkish
Yukarıya Kaydır